אודות

​מדינת ישראל חייבת חוב מוסרי וערכי לאלה שהקדישו את חייהם ובריאותם למען ההגנה עליה. אגף שיקום נכים במשרד הביטחון הוא הגוף הממלכתי, המבטא את הכבוד, ההוקרה והמחויבות כלפי ציבור הנכים, אשר נפצעו או נפגעו במסגרת שירותם בצה"ל, או במסגרות ביטחוניות אחרות, כפי שמוגדר בחוק.

ייעודו של אגף שיקום נכים במשרד הביטחון להעניק שירות מקצועי, מהיר ואנושי למען שיקום הנכה ושילובו בחברה, תוך חתירה לתפקוד מיטבי ככל שניתן ולשיפור השירות באורח מתמיד.

המטרה המרכזית שאליה שואפים עובדי אגף שיקום נכים היא להשיב את הזכאים לתפקוד מיטבי, על ידי סיוע בשיקום ושימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתן תגמולים ושירותים סוציאליים, פסיכולוגיים, כלכליים ועוד. חזרה לתפקוד מיטבי כוללת, בין היתר, תפקוד פיזי מיטבי, תפקוד נפשי תקין, השתלבות בתעסוקה ותפקוד חברתי. 

תהליך השיקום מתבצע במחוזות האגף, על ידי צוות רב תחומי - רפואי, סוציאלי, תעסוקתי, ורווחתי - בראשות מנהל תיק- עובד שיקום ובשיתוף עם הזכאי. זהו תהליך משולב, מתוכנן ומתואם, מנוהל ומבוקר באמצעות כלים טכנולוגיים מתקדמים לניהול תהליך שיקום, ולוקחים בו חלק אנשי מקצוע מתחומים שונים.

באגף שיקום נכים שמים דגש על שיפור וחיזוק הקשר עם אוכלוסיית הזכאים, ולצורך כך יושמו באגף דרכי התקשרות שונות, כגון שדרוג האתר האגפי, עדכונים באמצעות מסרונים למתן תשובות לבקשות שירות של הזכאים, והרחבת פעילות המוקד הטלפוני.  כמו כן, מתקיימים במחוזות ימי קבלת קהל באופן שוטף.

הערכים המנחים את עובדי אגף שיקום נכים

  • מקצועיות והתמקצעות - עובדי אגף השיקום יחתרו למקצועיות מרבית ולהתמקצעות מתמשכת בכל תחום ותחום מתחומי שיקום הנכה.

  • שיתוף, פתיחות וכבוד - עובדי אגף שיקום נכים ישתפו את הזכאי בתהליך שיקומו בכל שלב, יהיו קשובים לצרכיו ולרצונותיו תוך שמירה על כבודו וזכויותיו, ויקיימו קשר בלתי אמצעי עם ציבור הזכאים.

  • איכות ושירות - עובדי האגף יהיו זמינים כמיטב היכולת לציבור הזכאים, יתחייבו לשירות ברמה הגבוהה ביותר ויחתרו לאיכות מרבית בכל פעולותיהם.

  • תקינות, שקיפות ואמינות - עובדי האגף יקפידו על החוק, התקנות וההוראות, יפעלו בשקיפות מלאה וישמרו על אמינות. האגף יפעיל מערכות בקרה והערכה מקצועית וניהולית.

  • שותפויות - האגף יפעל לקיום שיתוף פעולה מוסכם עם ארגון נכי צה"ל, עם הכנסת ומשרדי הממשלה ועם מוסדות ציבוריים ומקצועיים רלוונטיים לקידום שיקום הנכים וציבור הזכאים.

  • ייעול והתייעלות - עובדי האגף יפעלו להתייעלות מתמדת ושיפור תפעולי, תוך שמירה על איכות המענה לזכאים. גיוס מקסימום בעלי עניין לסיוע בשיקום הזכאי ובדגש על מציאת תעסוקה. 

אמנת השירות

בשנת 2011 חתמו כלל עובדי אגף שיקום הנכים, בשיתוף עם ארגון נכי צה"ל, על אמנת השירות של אגף שיקום נכים. כתב אמנת השירות מהווה מסמך יסוד המבטא את מחויבות עובדי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון ומנהליו כלפי נכי צה"ל ומערכת הביטחון המוכרים כזכאים, ואת דרכי עבודת האגף על בסיס מקור הסמכות החוקי, הערכים וכללי היסוד.
מטרת האמנה לעגן את מחויבות אגף שיקום נכים בקוד אתי המשותף לכל צוות העובדים, על מנת שיוכל למלא את ייעודו במענה ובשירות איכותי לזכאים ולהוות כתובת נאמנה לנכה ובית חם. האמנה הינה תעודת זהות ערכית של האגף, והערכים המופיעים בה הם המצפן המכוון את עבודת עובדי האגף למען הזכאים.